Препоръки за първи грижи
Световна здравна организация
Раждане в здравно заведение
Ако майката и бебето стоят в здравно заведение за по-кратък или по-дълъг период от време, много е важно те да са заедно и да не бъдат разделяни. Новороденото трябва да е близо до майката през деня и през нощта, като има свободен достъп до нея по всяко време. Системата, при която бебетата са в отделна детска стая, подпомага разпространението на инфекции и има негативно отражение върху привързването между майката и детето и върху кърменето.
WHO, Postpartum Care of the Mother and Newborn, WHO/RHT/MSM/98.3
Aмериканска академия по педиатрия
Здравите новородени трябва да се слагат и да остават в директен контакт кожа до кожа с майките си веднага след раждането и докато не се осъществи първото кърмене.
Будното здраво новородено е в състояние да засуче гърдата без специфична помощ през първия час след раждането. Подсушете новороденото, направете АПГАР оценка и извършете първоначалния преглед на новороденото, докато то е с майката. Майката е най-добрият източник на топлина за новороденото. Отложете тегленето, меренето, къпането, боцкането с игли и очната профилактика докато не се осъществи първото кърмене. Новородени, които са под въздействие на медикаменти, приети от майката, може да се нуждаят от помощ при засукването. Освен при изключителни обстоятелства, новороденото трябва да остане с майката по време на периода на възстановяване.
Болниците и лекарите трябва да препоръчват кърма за недоносени или други високо-рискови новородени посредством директно кърмене и/или използване на изцеденото мляко на майката. От най-ранния момент трябва да се предоставя подкрепа и обучение за кърмене и изцеждане на мляко. При недоносени с много ниско тегло се препоръчва подсилване на кърмата. Кърма от банка за майчина кърма може да е подходяща алтернатива за хранене на новородените, чиито майки не могат или не искат да предоставят собствена кърма.
Американски колеж на акушер-гинеколозите
Раждане
В непосредствения период след раждането майката и новороденото трябва да имат възможност да се насладят на оптимална връзка с пряк физически контакт, по възможност кожа до кожа. Разделянето може да доведе до усложнения като например хипотермия и хипогликемия, което води до вероятността да се наложи добавка. Първото кърмене трябва да се осъществи колкото се може по-скоро след раждането, по възможност по време на първия час, когато бебето е будно, нащрек и готово да засуче. Колкото е по-дълъг интервалът между раждането и първото кърмене, толкова по-вероятно е да се използва добавка. Очната профилактика на новороденото, тегленето, меренето и други подобни прегледи трябва да бъдат отложени, докато не се осъществи първото кърмене или до момент, в който могат да се извършат без майката и новороденото да се разделят. Тези процедури обикновено могат да се осъществят по-късно в стаята на родилката.
Подкрепа след раждането
Всички болници трябва да имат обучен персонал, който да предоставя подкрепа при кърмене и трябва да предоставя възможност майката и бебето да не се разделят през деня и през нощта, за да може да прекарват максимално време заедно. Престоят в една стая помага на майката да започне да разпознава сигналите на бебето за глад. Престоят в една стая и подпомагането на контакта кожа до кожа имат много предимства и за майката, и за бебето. Новородените плачат по-рядко, спят повече и по-бързо се научават да сучат. Майките също спят по-добре и имат повишено производство на кърма. Разделянето на кърмеща майка и новороденото трябва да бъде избягвано винаги, когато е възможно. Повечето грижи и процедури за новороденото, като например къпането, взимането на кръв, прегледите и приложението на лекарства или фототерапия, могат да бъдат извършвани в стаята на майката. По този начин майката и бебето могат да се възползват заедно от грижите, които са на тяхно разположение.
Академия на кърменето като лекарство
При раждането или скоро след това, ако бебето и майката са стабилни, бебето ще бъде сложено кожа до кожа върху майката. Контактът кожа до кожа включва слагането на голото бебе изправено върху голите гърди на майката. Новороденото и майката може да бъдат изсушени и да останат заедно в тази поза с топли одеяла върху тях докато е уместно. На двойките майки и бебета ще им бъде дадена възможност да започнат кърмене в рамките на един час от раждането. Бебетата, родени със секцио, ще бъдат окуражавани да започнат кърмене колкото се може по-скоро, по възможност още в операционната зала или в реанимацията. Прилагането на витамин К и профилактични антибиотици, за да се предотврати неонатален конюнктивит ще бъде отложено след първия час от раждането, за да се позволи непрекъснат контакт и кърмене между майката и новороденото.
Кърмещите се двойки майки и бебета ще бъдат окуражавани да стоят заедно по време на целия си престой в болницата, включително и през нощта. Контактът кожа до кожа ще бъде окуражаван колкото се може повече.
Leave a Reply