Прессъобщение
Разделянето на родилката и бебето ѝ в болницата нарушава правата на жената
Група “Родилница” отбеляза Световния ден за премахване на насилието срещу жените със сайт, посветен на важността на първия контакт между майката и бебето
София, 25 ноември 2011 г.
Рутинното разделяне на родилката и бебето ѝ в болничната среда не е медицински обосновано и нарушава правата на жената.
За това алармираха от група “Родилница” днес, 25-ти ноември, Световния ден за премахване на насилието срещу жените. Родилница обяви старт на кампанията си „Първи контакт – кампания за неразделяне на майката и бебето след раждането и по време на болничния престой”. Кампанията цели да обърне внимание на тази толкова травматична за майките практика. Дори и при неколкочасово разделяне от бебето майките разказват, че се чувстват „безсилни,” „самотни,” „нищожни,”„тревожни,” „ограбени,” „нещастни,” „наказани,” „празни,” „безполезни,” „притеснени.”
Стандартната практика в повечето български болници е майките да са разделени от бебетата си за 2 до 6 часа след нормално раждане и между 12 до 48 часа след раждане с Цезарово сечение. По време на болничния престой, който варира от 3 до 5 дни, в много болници се прилага режим на свиждане, при който майките виждат бебетата си по веднъж на няколко часа, с пауза от около 6 часа през нощта. Най-ощетени са родителите на недоносени деца, които може да са отделени от бебетата си за дни и даже седмици, като имат само спорадична възможност да ги видят и да получат информация за тях.
През последните 30 години медицинските изследвания систематично показват, че най-доброто място за едно бебе след раждането е в ръцете на майка му, най-добре в близък телесен контакт с нея. Когато са заедно с майките си, бебетата плачат по-малко, поддържат по-добре телесната си температура и започват кърменето по-успешно. Препоръките на Световната здравна организация (СЗО) сочат, че майките и бебетата трябва да са заедно възможно най-скоро след раждането, в рамките на първите 30 минути, а рутинните процедури като миене, мерене и теглене на бебето трябва да се отложат. Това важи и за майките, родили с Цезарово сечение, като при местна упойка срещата може да се осъществи веднага след раждането, а при пълна упойка след като майката се събуди. СЗО също така препоръчва родилките и бебетата да не се разделят по време на целия болничен престой. Грижите за бебета в общо неонатологично отделение е желателно да се избягват, защото водят до разпространение на инфекции.
Разделянето на майката и бебето нарушава правата на майката. Според Конвенцията на ООН за правата на детето родителите имат право да не бъдат разделяни от детето си против тяхната воля. Наредба 16 на Министерство на здравеопазването от 1996 година посочва, че единият от родителите на болно дете до 14 години има право да го придружава в болницата. Това право имат и родителите на недоносени бебета, които често не виждат децата си с дни, когато те са в неонатологията. Законът за здравето посочва, че родилките и техните новородени имат право на „оптимална жизнена среда,” като това включва физическо, психическо и социално здраве. Майките имат право да бъдат информирани и да взимат решения за всеки аспект от грижите, които се прилагат на техните деца.
Това, което кампанията “Първи контакт” цели да постигне, е всички болници в България да спазват закона и да предоставят възможност майките и бебетата да бъдат заедно от момента на раждане и по време на целия болничен престой. Това не е скъпо, не изисква специална техника или умения, а само малко по-гъвкаво отношение от страна на медицинския персонал и зачитане правата на родителите.
Кампанията стартира на 25-ти ноември 2011 г. с пускането на специална интернет страница http://firstcontact.rodilnitza.com/, посветена изцяло на значимостта на първия контакт между майката и бебето, защо е важно те да са заедно веднага след раждането и да не се разделят по време на целия болничен престой. Сайтът предоставя информация и за кенгуру грижата, която се прилага при недоносени бебета. Родителите ще могат да намерят информация за правата им по отношение на тяхното дете, когато се намират в болнично заведение, също така да прочетат или споделят лични разкази. Медицинските специалисти ще намерят обширна библиография на медицински изследвания по темата.
Освен развитие на информационния сайт, който да прерастне в платформа за диалог и споделяне на добри практики, кампания „Първи контакт” предвижда серия от открити лекции, срещи, публични прожекции и други инициативи.
Група “Родилница” призовава всички доброволци, които искат да съдействат за спазване на правата в частта неразделяне на майка и бебе, да се свържат чрез сайта.
Кампанията „Първи контакт” се подкрепя от Български хелзинкски комитет, Сдружение “Естествено” и Асоциация на българските дули.
За допълнителна информация:
Ралица Георгиева Димитрова – 0 897 897 111
Leave a Reply