Майка и бебе: ранни емоционални връзки
Информацията е актуална към 8 март 2007 г.
Резюме: Текущите поведенчески и физиологични изследвания на бебета и майки са показали, че те са готови да си взаимодействат от първите минути на живота. Сред тези открития се включва и способността на новороденото да пълзи към гърдата, за да постави началото на сукането, както и терморегулацията майка-бебе. Привързаността, изпитана от майката и бебето може би е биохимично модулирана чрез окситоцина; насърчаването на привързаността чрез ранен контакт, сукане и съвместно настаняване доказано намаляват изоставянето на бебета. Pediatrics 1998;102:1244 –1246; emotional development, mother–infant attachment, bonding, oxytocin, breast crawl, breastfeed, baby-friendly initiative
Няколко поведенчески и физиологични проучвания на майки и бебета от последните 10 години промениха разбиранията за готовността им да си взаимодействат от първите минути на живота. Тази статия описва откритията и дискутира какви последици ще имат върху организацията на болничните практики в перинаталния период.
Пълзене към гърдата
При новородени, които не са отнемани от майките, къпани или получавали витамин К или капки за очи, чиито майки не са ползвали обезболяване, се наблюдава следния феномен: новороденото, оставено спокойно върху корема на майката в първите минути след раждането, започва да пълзи нагоре към гърдата, открива зърното и започва да суче. Ако бебето е подсушено и поставено на корема й, без да се взима повече през следващите 60 минути, то започва придвижване, състоящо се от пет части. Отначало бебето си почива и периодично гледа към майка си, след това започва да примлясква и да си лапа пръстите, последвано от слюноотделяне. Бебето започва да се оттласква с крачета от корема й и се придвижва нагоре, като често обръща глава от една на друга страна. Щом наближи гърдата, започва да отваря широко уста и в крайна сметка успява отлично да се захване и засуче.
Вероятно миризмата от зърното привлича бебето, защото то не проявява интерес към измита със сапун гърда.
Терморегулация
Майката успява да поддържа температурата на поставеното кожа до кожа новородено, а това оказва и успокояващ ефект върху бебето. Оставените на гърдите на майките си новородени почти не плачат през първите 90 минути след раждането.
Инициатива в подкрепа на бебето
Множество изследвания показват, че майките кърмят по-успешно и по-дълго, когато им е позволен ранен контакт с бебето, възможност за кърмене през първия час от раждането и съвместно настаняване в стая.
Наблюденията са показали, че в страните, въвели тази практика, значително е намаляла честотата на изоставяне на бебето от майката. Например в болница в Тайланд тази честота е спаднала от 33 на 10 000 до 1 на 10 000.
По наблюдения, майките, които са настанени заедно с бебетата си ги кърмят на всеки 45 до 75 минути, като бебето често остава в леглото на майката за целия престой в болницата.
Ролята на окситоцина
Възможно е кърменето през първите часове от живота да допринася за намаления процент изоставени бебета. Когато майката кърми бебето, и в двамата се отделят 19 различни гастроинтестинални хормона, от които 5 допринасят за растежа на чревните им въси, което води до непрекъснато увеличаване на повърхността за усвояване на храната.
Малко количество окситоцин достига до мозъка, поради наличието на кръвно-мозъчната бариера, но мозъкът произвежда свой окситоцин, който предизвиква лека сънливост, еуфория, повишава прага на болка и увеличава любовта към бебето.
Подкрепа по време на раждане
Мета-анализ на 11 рандомизирани проучвания показва, че постоянната подкрепа от опитна жена (дула) по време на раждане значително съкращава времето за раждане, нуждата от болкоуспокояващи, епизотомиите и в някои случаи — броя на цезаровите сечения. Тази подкрепа при раждане е свързана и с по-бързо привързване към бебето, по-дълго кърмене, както и по-ниска тревожност, по-малко депресия, по-висока самооценка в първите месеци на майчинството.
Препоръки
Препоръчва се преосмисляне на практиките в перинаталния период и даване възможност за ранен контакт на родителите и бебетата преди извършване на стандартните манипулации — къпане, даване на витамин К и капки за очи. Насърчаването на кърменето и съвместното настаняване са от полза както за майките, така и за бебетата.
Забележка към превода
Тази статия не е пълен превод, а само обобщение на оригиналната статия, според разрешението на Pediatrics за ползване на техни статии.
Leave a Reply