От утробата към света: Метаболитна перспектива
Следродилният преход от ембрион към новородено може да се характеризира с думата „прекъсване“. Новороденото трябва неизбежно да промени средата си от тъмното, топло, мокро, защитено място в утробата с по-студените, сухи, ярки, шумни условия на външния свят. Пъпната връв е прекъсната. Раздяла и разкъсване са ключовите думи. Добре известните промени изискват топлинна, сърдечно-съдова, белодробна, вестибуларна, имунна и метаболитна адаптация.
Сърдечно-съдовата, имунната и топлинната адаптация са добре документирани в медицинските и акушерските учебници. Успешната метаболитна адаптация е също толкова критична за здравето на бебето. Въпреки това повечето акушерски и много педиатрични текстове не описват нормалната физиология на метаболитния преход от ембрион към новородено. Вместо това, метаболитната адаптация се обсъжда в главите, посветени на хипогликемията или във връзка с нарушения на кръвната глюкозна хомеостаза.
Точно както сърдечният ритъм, вдишванията и цветът определят акушерската оценка на сърдечно-съдовия преход, така храненето представлява прозорец към оценката на метаболитните адаптационни процеси. Обаче много съвременни практики затрудняват разбирането на нормалната физиология:
- Метаболитният преход не се преподава в общия случай в акушерските и медицинските програми като част от нормалната следродилна адаптация от ембрион към новородено. Описания на метаболитните промени липсват или са оскъдни. Когато ги има, обикновено са свързани с патология.
- Изследвания показват, че моделите на метаболитна адаптация са различни в зависимост от това дали бебето е кърмено или има изкуствени хранения (Hawdon et al., 1992; Del Rooy et al.,1998; Hawdon et al., 2000). Това широко се игнорира при акушерските и педиатрични оценки. Смесеното хранене е обичайно през първите три дни след раждането дори и когато майката иска да кърми изключително.
- Освен това, текущите дефиниции за кърмене не вземат предвид дозите в първите дни след раждането. Едно бебе се счита за кърмено, когато получава някакво количество майчино мляко, колкото и малко да е то. Не вземането предвид дали бебето е изключително кърмено замъглява разбирането на тези клинични характеристики, асоциирани с бебета само на кърма.
- Често майките са насърчавани да повиват бебетата си от раждането и да ги държат в бебешкото кошче/легло, с изключение на случаите, в които се хранят активно. Тази практика предполага, че непрекъснатото получаване на храна от майката спира при раждането, както е в случая на храненето с шише. Незабавното повиване също акцентира на момента на прекъсването в следродилния преход, понеже майките са физически отделени от бебетата си дори и когато са в същата стая.Ранното физическо отделяне отрича континюитета и следродилната способност на майчиното тяло да поддържа хомеостатична неутрална/топлинна среда при прехода от ембрион към новородено. Оставянето на бебетата в кошчето между храненията, вместо да бъдат държани, през първите три дни след раждането може да има негативно влияние върху ранното хранене и кърменето (Colson and Hawdon, 2002).
- Акушерската оценка се базира по-скоро на майчиния избор отколкото на физиологията. При наличие на проблеми с кърменето през първите три дни след раждането често се предлага храненето с шише като решение. Например когато бебето е кърмено при поискване и е неспокойно, често се смята, че майчината коластра е недостатъчна. На майките често се казва, че могат да дадат шише на бебето, ако искат. Нелепо е, че изглежда така, сякаш майчиният избор мотивира дохранването. Често в болничните записки може да се види: „бебето е неспокойно, майката поиска бутилка.“
Изключително Кърмене
Изследвания демонстрират биологичната специфичност и ползите от изключителното кърмене от раждането до шест месеца след това (Inch, 1996; Lawrence, 1997; World Health Organization [WHO], 2001). Епидемиологията разкрива краткосрочните и дългосрочни здравни ползи за майката и бебето, асоциирани с кърменето (Inch, 1996; Lawrence, 1997). Много от тях изглежда зависят от дозата. Едно изследване например демонстрира асоциации между ранното въвеждане на изкуствено мляко и увеличения брой на дихателните и пикочни инфекции, детските стомашно-чревни болести, затлъстяването, астмата, ранният инсулинозависим диабет и понижените познавателни функции (Lawrence, 1997). Имайки предвид тези зависещи от дозата ползи е изненадващо, че повече майки не кърмят изцяло през първите три дни след раждането. Идентифициран е конфликт между политиките за кърмене и някои от политиките за превенция на хипогликемията при новородените (Dodds, 1996; Colson, 1997). Първите политики изискват на кърмените деца да не се дава друга храна или питие, освен майчино мляко. Вторите политики предвиждат дохранване, дефинирано като предварително пресметнато количество адаптирано мляко да се дава на здрави дребнички бебета и на здрави бебета с проблемно хранене, дори и когато кърменето върви добре (Lucas, 1992; Dodds, 1996; Thureen et al.,1999). Дохранването в болницата е силно свързано с понижена увереност у майките и по-кратки срокове на кърмене (Blomquist, et al., 1994; Dodds, 1996; Foster et al., 1997).
В тази статия се приема, че диета, състояща се изключително от майчино мляко, е храната за физиологията на метаболитния преход от зародиш към новородено. Изключителното кърмене се дефинира като кърменето, което майката и бебето извършват заедно. Това означава, че бебето не поглъща нищо друго освен майчино мляко. Скорошно изследване навежда на мисълта, че активното кърмене (в контраст на пасивното приемане на изцедена кърма) може да бъде фактор, улесняващ изключителното кърмене от раждането (Colson and Hawdon, 2002). Това леко се различава от текущите дефиниции за изключително кърмене. Активното сукане и участие в храненето за здраво доносено бебе през първите три дни от живота му се смята за също толкова съществено, колкото и диета, състояща се изключително от изцедено майчино мляко. Има разлика между активното сукане на гърдата и храненето с кърма от чашка/шише. Това не отрича ползите от изцеждането на кърма за недоносени бебета, болни бебета или бебета, за които кърменето е невъзможно. За здрави бебета със сукателен рефлекс е за предпочитане бебето да е активен участник в храненето, като това може да направи и усещането от кърменето по-натурално.
Физиология на метаболитния преход
(Опростена версия на сложни процеси)
Веднага след раждането, непосредствено след като пъпната връв е спряла да пулсира, плацентарната циркулация рязко спира. Това означава, че постоянният приток на храна от майката, в частност на глюкоза през плацената, спира. Нивото на кръвната захар на новороденото незабавно пада при почти всички здрави бебета (Srinivasan et al., 1986). Новороденото трябва да се адаптира към периодично хранене, храносмилане и чревна абсорбция на хранителните вещества. Животът на зародиша се управлява от инсулина. Глюкагонът е почти изключен по време на вътреутробния живот. В резултат на това инсулинът се използва по-скоро като хормон на растежа, отколкото като метаболитен регулатор. При раждането липогенезата (формиране и складиране на мазнини под формата на мастна тъкан) и глюкогенезата (формиране и складиране на глюкоза под формата на гликоген в черния дроб, сърдечния мускул и мозъка) се заместват от метаболитните пътеки на новородения живот. Това са гликогенолиза (разграждане на гликогена), липолиза (разграждане на мазнините), глюконеогенеза (производство на ендогенна глюкоза) и кетогенеза (формиране на кетонни тела). Тези пътеки предполагат метаболитно превключване при раждане от глюкоза към мазнина и съответно диета, първоначално бедна на въглехидрати и богата на мазнини.
През бременността промените в майчината метаболитна активност са специално предназначени да помогнат за поддържането на оптималното ембрионално хранене. Майчиното тяло произвежда, трупа и складира. Това означава, че майката осигурява постоянен приток на захар директно в кръвта на бебето й през плацентата. Така бебето расте, трупа и складира. Ембрионалният живот се характеризира с анаболизъм. Здравото доносено новородено идва на света „добре отхранено“. Здравите доносени бебета се раждат с гликогенови запаси и пухкави бебешки запаси от мазнини, които да посрещнат нуждите им през първите дни, докато намерят и се научат как да се прикрепят към извънутробния им хранителен източник – гърдата.
Приблизително през първите три дни от живота си здравото доносено бебе се научава как да организира сукането, преглъщането и дишането. След раждането млечната жлеза осигурява гладък преход и поема от плацентата работата по поддържане на диета, специфична за нуждите на човешкото поколение. Ранното майчино мляко – коластрата – е богато на средно- и дълговерижни мастни киселини и бедно на въглехидрати. Изследвания сочат, че средният обем коластра е 37 милилитра, като варира в границите от 7 до 123 милилитра (Hartmann and Prosser, 1984; Hartmann, 1987). Този физиологичен дизайн отговаря на понижената нужда на бебето (средно равна на около 30мл. през първите 24 часа). По-голямо количество принуждава бебето да гълта шумно на големи глътки и това може да го обърка в момент, когато трябва да координира сукане, гълтане и дишане. Коластрата идва на малки капки, докато кърмачето намира гърдата, засуква, организира нуждите си, пуска гърдата, спи и бива успокоявано на гърдата. Малки количества коластра са поемани на често. Това адекватно храни бебето, поддържа физиологична концентрация на кръвната захар и има разхлабващ ефект, благоприятен за ранното отделяне на мекониума. Тъй като не се отделят големи количества мляко, изключително кърмените през първите три дни бебета обикновено не повръщат.
Забележителна точка в прехода от зародиш към новородено е факта, че майчиното тяло е подходящо и специфично проектирано за отглеждането на бебето. При раждане физиологията предполага значителна промяна в типа храна за бебето. Доставяната през плацентата глюкоза е заменена с мазнините от коластрата и пухкавите бебешки запаси. Ранният живот на новороденото се характеризира с катаболизъм. За разлика от възрастните, това състояние на катаболизъм при новороденото не е знак за патология, а е по-скоро индикация за нормално напредване на метаболитната промяна. След раждането нивата на плазмения инсулин падат със събуждането на оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза (ХХН). Наблюдават се бързи повишения в нивата на хормоните на стреса и в отделянето на гликоген от панкреаса (Hawdon and Aynsley-Green, 1999). Тези хормонални промени предизвикват отделянето на ензимите, необходими за усвояването на енергийната храна за посрещане специфичните нужди на новороденото (т.е. да посрещнат началната нужда от диета богата на мазнини и бедна на въглехидрати).
Въпреки че успешната метаболитна адаптация включва сложни биохимични процеси, за огромната част от новородените преходът от утробата към света напредва гладко. Обаче поради появилите се напоследък страхове от хипогликемия, в болниците се появяват практики често изискващи рутинно предписване на специална грижа и дохранване с изкуствено мляко, дори когато майката иска да кърми изключително. Заедно с дохранването, подлагането на специални грижи се асоциира с намалена увереност у майката и по-кратка продължителност на кърменето (Hawdon, 1993).
Какво пресдтавлява неонаталната хипогликемия?
Попитайте двадесет здравни специалиста какво означава неонатална хипогликемия и вероятно ще получите двадесет различни отговора. Казано с прости думи, хипогликемия означава по-малко от „нормалното количество“ циркулираща в кръвта глюкоза (кръвна захар), под което би настъпило увреждане. При „нормални условия“ мозъкът и централната нервна система у възрастните са задължителните консуматори на глюкоза. Както хипотермията, хиповолемията предизвикана от кръвоизливи и хипоксията, липсата на достатъчно глюкоза е важен стресор, предизвикателство към хомеостазата на всеки бозайник. Също като всеки от гореизброените стресори, продължителната остра хипогликемия води до мозъчно увреждане или смърт.
Сложното е да се дефинират „нормални условия“ и „нормално количество“ на концентрацията на кръвна захар у новороденото. Нормалните нива на кръвната захар у възрастните варират между 3.9 и 6.1 ммол/л (70−110 милиграма на децилитър). Тези числа са пресметнати статистически, използвайки концентрация на кръвна захар с повече от 2 стандартни отклонения над и под средното за здрави възрастни. Подобен гликемичен индекс за новородени е проблематичен по отношение на дефиниция, значение и клиничен мениджмънт.
Дефиниция
Няма медицински консенсус по отношение на точката на преход от нормогликемия към хипогликемия. Според един преглед на 35 педиатрични учебника и проучване сред 178 педиатри, комбинираният диапазон на нормалното е от по-малко от 1 до 4ммол/л (Koh, 1988). По-скорошни изследвания демонстрират концентрации на нормогликемия от по-малко от 1.5 до 6.2ммол/л за здрави доносени бебета (Hawdon et al., 1992) и от 1.4 до 5.3 ммол/л (Hoseth et al., 2000). Здравите кърмени бебета имат по-ниска концентрация на кръвната захар отколкото бебета хранени с изкуствено мляко. (Hawdon et al., 1992; Hawdon et al., 1992; Del Rooy, 1998; Hawdon et al., 2000).
В дизайна на по-ранните изследвания често липсва научна строгост. Изследователите, проучващи хипогликемията при новородените, често пропускат да контролират методите на хранене, а когато го правят, изключителното кърмене често остава недефинирано. Освен това недоносените бебета често са разделяни на здрави и/или болни независимо от гестационната им възраст (ГВ). Действителната възраст на бебетата в дни след раждането рядко се взима под внимание. Практическите препоръки в резултат на такива изследвания често екстраполират резултатите на болни бебета или на групи с по-млада ГВ, които са по-големи по действителна възраст от нормалните здрави доносени бебета през първите три дни след раждането.
Мащабно ретроспективно обзервационно изследване проучва последиците от хипогликемията в извадка по удобство от 661 недоносени бебета, тежали по-малко от 1850 грама при раждането и преживели първите 48 часа (Lucas et al., 1988). Нито едно от бебетата не е било изключително кърмено. Резултатите от това изследване сочат, че в тази група от болни, с много ниско родилно тегло бебета, тези с концентрация на кръвната захар под 2.6ммол/л в пет или повече отделни дни, имали неблагоприятни неврологични последствия. Вместо да предложат тези болни и сериозно недоносени бебета да бъдат наблюдавани от близо, резултатите от техните изследвания са екстраполирани за здрави доносени бебета през първите 3 дни след раждането. Практическите препоръки съветвали да се поддържа рутинно нивото на кръвната захар на новороденото равно или по-високо от 2.6ммол/л след раждането за всички бебета, независимо от ГВ и здравословното им състояние.
От 1988г. 2.6 ммол/л е широко използвана дефиниция за неонатална хипогликемия. Това означава, че екстраполираните данни формират политиките и практиките в много отделения за майчино здраве във Великобритания и САЩ. Поради тези препоръки, на здрави бебета често се прави скрининг (вземане на кръв от петата или пръста) и съответно са дохранвани с изкуствено мляко. Същото би било, ако обосновката на политиките за майчино хранене се базираше на изследване, демонстриращо, че някои майки, развили гестационен диабет, са имали неврологични проблеми след няколко последователни епизода на следродилна хипогликемия. Представете си, че всички майки, които отказват хранене след раждането, са подложени на скрининг за хипогликемия и са хранени с изкуствена енергийна напитка чрез назо-гастрална тръба през ранния постнатален период.
Въпреки че тези виждания бяха оспорени наскоро от редица експерти в областта (Cornblath et al., 2000), повечето болнични практики продължават да използват 2.6ммол/л като гранична стойност за дефиниране на хипогликемия.
Мениджмънт
Неонаталната хипогликемия често не се асоциира с клинични симптоми. Подозрителните клинични симптоми обикновено са неспецифични, т.е. могат да се отнасят за много различни състояния. Неспецифичността на клиничните симптоми е довела до използване на рутинни критерии за третиране на бебетата, считани за рискови по отношение на неонаталната хипогликемия. Тези критерии спадат към три широки категории:
- Много големи (над 4кг) или много малки (под 2.5кг) бебета и бебета с изоставане в растежа.
- Всички бебета родени преди 37 пълни гестационни седмици.
- Всички бебета в отделението за новородени, които не се хранят добре.
Първата препоръка за лечение винаги е „да се нахрани бебето“. Отново неразбирането на физиологичния дизайн зад относително малкото количество на коластрата подтиква към дохранване с изкуствено мляко. Обаче даването на шишета с изкуствено мляко не винаги повишава концентрацията на кръвната захар. Скорошни изследвания показаха, че даването на изкуствено мляко с цел дохранване или допълване на кърменето подтиска кетогенезата с ефект обратно пропорционален на количеството дадено изкуствено мляко (Hawdon et al., 2000). Тази рутинна практика често разстройва кърменето. За метаболитно компрометирано бебе изключителното хранене с шише може да изостри самото състояние, за чието лечение е предписано. В очите на физиолога коластрата и изкуственото мляко не са взаимно заменяеми!
Значение
Няма изследване относно това при каква продължителност леката хипогликемия би се оказала вредна за здравото доносено бебе през първите три дни след раждането (Hawdon, 1999; Cornblath et al., 2000). Все пак 2–3 часа с ниска концентрация на кръвната захар изглежда са физиологично обусловени след раждането (Srinivasan et al., 1986).
Неонаталната хипогликемия е наричана „категоризирана като болест клинична единица“ (“an ill-characterised clinical entity”) (Williams, 1999). Уилямс отбелязва, че ненадеждните болнични скрининг техники влошават проблема. Взети заедно, тези заключения подчертават безсмислието на дефинирането на неонаталната хипогликемия посредством числа. Неонатолози консултанти като Хоудън, Уилямс и ДеРой, Корнблат и сие, в САЩ, избягват фиксирани стойности за критичната точка (Cornblath et al. 2000). Вместо това те гледат на неонаталната гликемия в нейната цялост. Дефиницията на неонаталната хипогликемия би трябвало да е „най-ниската концентрация на глюкоза, която в комбинация с другите метаболитни храни позволява нормалното функциониране на мозъка“ (Aynsley-Green and Hawdon, 1997). Тя би варирала в диапазона от нормални случаи по време на следродилния преход и от едно бебе до друго. През първите три дни след раждането заплахите за целостта на нормогликемията са (особено) стресът от студа, бебешкият плач и всички болнични практики, които смущават честото поемане на капките коластра. За здравите бебета със съмнения за хипогликемия се изисква пълна клинична оценка на храненето и състоянието след раждане с цел изключване на широк спектър от патологии, например инфекции. В изолация концентрацията на кръвната захар предлага много малка диагностична информация. Разбирането за нормална неврология и за диапазона от хранителни режими при бебетата е от съществено значение.
Оперативната дефиниция за хипогликемия не е в обсега на акушерството, но акушерките също са замесени. Като пазители на нормалното, те са отговорни да отбележат всяко отклонение в състоянието на бебето колкото е възможно по-рано. Това изисква отлично умение за клинична оценка, знание за индивидуалността на метаболитния профил при новороденото и основно разбиране на някои елегантни защитни физиологични механизми през първите три дни от живота на новороденото.
Една неонатална перспектива
Обичайно е на бебетата да се гледа като на миниатюрни копия на възрастните. Все пак всъщност обратното е повече вярно. От еволюционна гледна точка това, което е или което прави едно животно, се обуславя от вече минали събития, а не от бъдещи такива (Morgan, 1994). Мозъкът на възрастния е алчен консуматор на глюкоза. Заключения от изследвания върху новородени плъхове и човешки бебета, при които ранната диета се е състояла изключително от коластра предполагат, че управлението на новороденото тяло е различно от това на възрастния (Widmaier,1990). Уидмайер подчертава, че при бозайниците оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза (ХХН) не е напълно функционална през жизнения им цикъл. По време на бременността и първите седмици след раждането относително инертното състояние на оста ХХН „повдига въпроси дали ниската глюкоза е истински стресор за новороденото, както е за възрастния“ (Widmaier, 1990). За Уидмайер е ясно, че разбирането за регулацията на глюкозната хомеостаза у новороденото върви ръка за ръка с разбирането за развитието на ХХН оста в същия период. Уидмайер сравнява стреса от хипогликемията с хипоксия. При възрастните бозайници хипоксията води до бързо предвидимо повишаване активността на ХХН оста. При новородени плъхове обаче, хипоксията не успява да предизвика голямо повишение на плазмения адренокортикотропен хормон (АКТХ) или глюкокортикоидите. Въпреки че хипоксията е най-честия и потенциално увреждащ стрес за новородения бозайник, съществува относителна неонатална резистентност към последиците от липсата на кислород поне за кратък период от време. Сблъскал се със случай на хипоксия, Уидмайер описва уникалната компенсаторна способност на новороденото, която по-късно е „загубена с възрастта“.
Изследване върху човешки новородени разкрива, че новороденото бебе разчита на няколко механизма за защита от последиците на физиологичната системна глюкопения, обикновено проявяваща се през първите дни след раждането. Те включват вътремозъчни депа на гликоген, ниска потребност от глюкоза, модулиране на мозъчния кръвен поток и оползотворяване на алтернативни храни като лактат и кетонни тела (Hawdon, 1999).
Кетозата, макар и обикновено патологична за възрастните, може да окаже благоприятно влияние и да контра-регулира физиологичните реакции у новороденото. Новороденият плъх е добре оборудван да оползотвори кетонните тела за енергия дори и когато е нахранен и кетонните тела започнат да се увеличават драматично в неонаталната плазма през първите 24 часа след раждането (Widmaier, 1990). Както и майчината коластра, коластрата при плъховете има високо съдържание на мазнини. Уидмайер твърди, че не е изненадващо новороденият мозък да е биохимично компетентен да се възползва ефективно от този хранителен източник. Хоудън и сие (1992) описват подобни шаблони на метаболитна адаптация при здрави доносени кърмени човешки новородени с нормално за гестационната възраст родилно тегло. Техните резултати сочат, че когато концентрацията на глюкоза в кръвта е ниска, концентрацията на кетонни тела е висока. Кетонните тела се получават при бета окисление на мастни киселини от мастните запаси на тялото или от мазнини от млякото. Изследването на Хоудън върху човешки новородени показва, че концентрацията на кетонни тела стига максимума си на третия ден след раждането. Това явление е наречено кърмаческа кетоза и вероятно осигурява алтернативна мозъчна храна, особено добре адаптирана към нуждите на новороденият мозък. Хоудън подчертава, че несъмнено настъпва хипогликемично засягане на мозъка, но степента и продължителността на ниските нива на кръвна захар, необходими за настъпване на увреждане, варира в различните случаи и зависи от способността на всяко бебе да произведе защитна реакция (Hawdon et al., 1992).
По-скорошни резултати от изследвания сочат, че здравите, но умерено недоносени бебета (34 до 36 завършени гестационни седмици) и здравите бебета, които са по-малки или по-големи за гестационната си възраст, произвеждат кетонни тела като здравите доносени бебета, когато са изцяло кърмени (Hawdon et al., 1992; DeRooy, 1998; Hawdon et al., 2000). Ние открихме, че способността за производство на кетонни тела у тези здрави, но уязвими бебета, е здраво свързана със стратегията за кърмене/дохранване.
Биологична стратегия
Стратегия, улесняваща кърменето и следователно улесняваща следродилната адаптация, се състои в окуражаване на майките да носят бебетата си от раждането, в близък телесен контакт, толкова често, колкото искат, в необезпокоявана обстановка. Независимо какво е намерението им за хранене на бебето, майките са насърчавани да се наслаждават на често гушкане през първия час след раждането и през първите три дни след това. Тази стратегия се нарича биологично отглеждане и се базира на стратегията, използвана по време на гореспоменатото изследване върху кърменето и метаболитната адаптация при умерено недоносени бебета (Colson, 2000; Colson and Hawdon, 2002).
Какво е биологично отглеждане?
Биологично отглеждане се дефинира ясно като всяко майка-бебе поведение на гърдата, при което майчините телесни контури са в близък контакт с гърдите на бебето. За бебето биологично отглеждане означава:
- Докосване с уста, близане, душене, ровене с муцунка и сгушване на гърдата
- Спане на гърдата
- Опипване и търсене на гърдата
- Засукване на гърдата
- Сукане, преглъщане, шумно гълтане на големи глътки кърма чрез активно кърмене
За майката биологично отглеждане означава:
- Носене бебето така, че бебешките гърди да са в близък контакт с очертанията на майчиното тяло
- Предлагане на неограничен достъп до гърдите с толкова контакт кожа до кожа, колкото майката желае
Във физиологични условия, окситоцинът се отделя едновременно при майката и при новороденото, стимулирайки метаболитните и поведенчески ефекти, които предизвикват контакта майка-новородено, който следва (Uvnas-Moberg, 1996; Uvnas-Moberg et al., 1998). Когато физическият контакт между майка и бебе не е ограничаван след раждането, периферната концентрация на окситоцин в майчиното кръвообращение изглежда е по-висока през първия час след раждането, отколкото непосредствено преди него (Nissen et al., 1996). По същото време, в защитена, спокойна и ненапрегнатаатмосфера, физиологичните фарове на миризмата (Varendi et al., 1994; Righard, 1995) могат да осветят пътя към гърдата. През първите дни на извънутробния живот новороденото демонстрира няколко инстинктивни дейности за намиране на гърдата и засукване (Pryor, 1963; Odent , 1977; Widstrom et al., 1987). Майките показват естествено предпочитание да държат бебетата си (DeChateau, 1987). Въпреки някои практики в родилното отделение, всъщност сучещото бебе поема инициативата при хранене. Бебешкото тяло върху или привързано близо до майчиното тяло изглежда активира рефлексите за кърмене, докато бебешките знаци предизвикват съответния майчин отговор (Colson 2000; Colson and Hawdon, 2002). Горното е част от теоретичната рамка на концепцията за биологично отглеждане. Като се вземат предвид и някои по-ранни доказателства от 1960-те и 1970-те (Winnicott, 1964; Brazelton 1973; Klaus and Kennell, 1976), богатството от изследвания върху майчината кенгуру грижа (Anderson , 1989; Luddington-Hoe, 1993; Anderson, 1999) и физиологията на метаболитния преход, става ясно, че кърменето е сложно взаимоотношение при отглеждането на бебето.
Резултатите от изследванията илюстрират два примера на континюитет/постоянство по време на следродилния преход: постоянство на майчиния окситоцин и майчиното тяло като източник на топлинна и успокояваща грижа за храненето. Изследвания демонстрират асоциация между по-дълги интервали между храненията и по-ниската концентрация на кръвна захар (Lucas et al., 1981; Hawdon et al., 1992). Биологичното отглеждане намалява тези интервали. Честотата на активното хранене обикновено се повишава посредством по-късата му продължителност през първите три дни след раждането.
Разбира се за майките е невъзможно постоянно да държат бебетата си. Когато си вземат почивка, бащините ръце осигуряват топлина и сигурност. Много бащи казват, че биологичното отглеждане е истинска радост и очарователен начин за опознаването им с бебето.
От гледна точка както на практиката, така и на биологията, нуждите на новороденото от развитие и емоционалните му нужди са задоволени чрез сукането (McNabb and Colson, 2000). Още през 1954г. Грантли Дик-Рийд обобщава майчиния биологичен капацитет да посрещне нуждите на новороденото. Той твърди, че кърменето задоволява нуждите на бебето от топлина, сигурност и храна. Тези твърдения винаги са били признак на здрав разум. Резултатите от изследванията сега подкрепят здравия разум. Основано на континюитета, присъщ на прехода от зародиш към новородено, биологичното отглеждане е стратегия „обратно към бъдещето“, която се изгражда върху предишни наблюдения (Reed, 1954; Winnicott, 1964; Montagu, 1971; Pryor, 1973). Биологичното отглеждане може да помогне на родителите да проучат повече традиционни стилове на отглеждане и да преживеят радостта от изключителното кърмене от раждането.
Тази публикация подчертава пропуските в знанията на майки и акушерки. Майките трябва да бъдат по-добре информирани как биологичната специфичност на коластрата им удовлетворява променящите се нужди на бебетата им. Акушерките трябва да имат официална програма в обучението, засягаща както физиологията на нормалните метаболитни промени от утробата към света, така и теоретичната рамка на биологичната стратегия. Преподавателите трябва спешно да попълнят тези празнини в знанията.
Тази статия обобщава съдържанието на практически проект за развитие, наречен CATCHTM. Финансиран от Здравния отдел на Великобритания, South Bank University и E. Kent Hospitals NHS Trust, CATCHTM цели да улови в предпазната мрежа на кърменето онези майки, които спират да кърмят през първите две седмици след раждането. Болничните документациi и материали за здравните специалисти в момента се допълват да съдържат:
- брошурата Мother-Baby Experiences of Nurturing
- кърмачески дневник майка-бебе
- болнична политика относно хипогликемия
- план за отглеждане на здрави, но уязвими (умерено недоносени 34–36г.с. и доносени, но с ниско за гестационната си възраст тегло) бебета
- болнична диаграма-указание за здравните специалисти за подпомагане на кърменето през първите три дни след раждането
- компетенциите на акушерките по отношение на храненето от метаболитна перспектива
За автора
Сузане Колсън е проучваща акушерка и лактационна акушерка в East Kent NHS Trust, Англия. За пълната биография вижте http://www.midwiferytoday.com/bio/colson.asp
Библиография
- Anderson, G.C. (1989). Skin to skin: kangaroo care in western Europe American Journal of Nursing 89:662–666.
- Anderson, G.C. (1999). Kangaroo care of the premature infant in E. Goldson (Ed) Nurturing the premature infant: Developmental interventions in the neonatal intensive care nursery. New York: Oxford University Press, pp.131–160.
- Aynsley-Green, A., Hawdon, J.M. (April 1997) Hypoglycaemia in the neonate : current controversies Acta Paediatr 39(suppl 1): pp. S12–S16.
- Blomquist, H.K., Jonsbo, F., Serebuys F., Persson L.A. (1994). Supplementary feeding in the maternity ward shortens the duration of breastfeeding Acta Paediatr 83:1122–6.
- Brazelton, T.B. (1973). Effect of maternal expectations on early infant behavior Early Child Development and Care 2: pp. 259–273.
- Colson, S. (1997). A Cry for Neonatal Research, Midwives 110(1314): p. 174.
- Colson, S.D. (2000). Biological suckling facilitates exclusive breastfeeding from birth a pilot study of 12 vulnerable infants, Dissertation submitted as Course requirement of MSc in Midwifery Studies South Bank University.
- Colson, S.D., Hawdon, J.M. (2002). Biological nurturing increases duration of breastfeeding for a vulnerable cohort Book of Conference Proceedings, International Confederation of Midwives Conference Vienna, Austria.
- Cornblath,M., Hawdon, J.M., Williams, A.F., Aynsley-Green, A., Ward-Platt, M.P., Schwartz, R., Kalhan, S.C. (2000). Controversies regarding definition of neonatal hypoglycemia: suggested operational thresholds Pediatrics 105(5).
- DeChateau, P. (1987). Left-side preference in holding and carrying newborn infants: A three-year follow-up study. Acta Psychiatr Scand (75): pp. 283–86.
- DeRooy, L., Williams, A.F., Lawrence, S.M., Thurston, J.G., Colson, S. (1998). Breastfeeding augments metabolic adaptation in small for gestational age and preterm neonates European Society for Paediatric Research Conference, Belfas.
- Dodds R. (1996). When policies collide: breastfeeding and hypoglycaemia MIDIRS Midwifery Digest 6(4): 382–386.
- Foster, K., Lader, D., Cheesbrough, S. (1997). Infant Feeding 1995 Office for National Statistics London: The Stationery Office
- Hartmann P.E., (1987) Lactation and reproduction in western Australian women J Reprod Med (32):543–47.
- Hartmann, P.E., Prosser, C.G. (1984). Physiological basis of longitudinal changes in human milk yield and composition Fed Proc (43):2448–53.
- Hawdon, J.M., Ward Platt, M.P., Aynsley-Green, A. (1992) Patterns of metabolic adaptation in term and preterm infants in the first postnatal week. Arch Dis Child (67):357–365.
- Hawdon, J.M. (February 1993). Diabetes Neonatal hypoglycaemia: the consequences of admisssion to the special care nursery. Maternal and Child Health pp. 48–51.
- Hawdon, J.M., Aynsley-Green, A. (1999). Metabolic Disease, Disorders of blood glucose homeostasis in the neonate in Rennie J.M. and Roberton, N.R.C. Textbook of Neonatalogy. London: Churchill.
- Livingstone (3rd edition).
- Hawdon, J.M. (December 1999). Hypoglycaemia and the neonatal brain. European Journal of Peadiatrics 158(1): pp. S9–S12.
- Hawdon, J.M., Williams, A.F., Lawrence, S.M., Colson, S., Thurston, J.G. (April 2000). Formula supplements given to healthy breastfed preterm babies inhibit postnatal metabolic adaptation: results of a randomised controlled trial. Arch Dis Child (82)suppl 1.
- Hoseth, E., Joergensen, A., Ebbesen, F., Moeller, M. (2000). Blood glucose levels in a population of healthy, breast fed, term infants of appropriate size for gestational age. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed (83): F117–F119.
- Inch, S. (1996). The importance of breastfeeding. MIDIRS Midwifery Digest (6)1: 79–83 and (6)2: 208–212.
- Klaus, M.H., Kennell, J.H. (1976). Maternal-Infant Bonding. St Louis: Mosby Company. Lawrence, R. (1997). A Review of the Medical Benefits and Contraindications to Breastfeeding in the United States. Maternal and Child Health Technical Information Bulletin. HRSA.
- Lucas, A., Boyes, S., Bloom, S.R., Aynsley-Green, A. (1981). Metabolic and endocrine responses to a milk feed in 6 day old term infants: differences between breast and cow’s milk formula feeding. Acta Paediatr Scand, 70: pp. 195–200.
- Lucas, A., Morley, R, and Cole T.J. (1988). Adverse neurodevelopmental outcome of moderate neonatal hypoglycaemia. BMJ 297: pp. 1304-08.
- Lucas, A. (1992). Infant Feeding Nutritional Physiology Part I: Dietary requirements of term and preterm infants, Part II: Feeding the fullterm infant in Roberton N.R.C. Textbook of Neonatology Edinburgh: Churchill Livingstone.
- Luddington-Hoe, S.M. with Golant, S.K. (1993). Kangaroo Care. New York: Bantam Books.
- McNabb, M., Colson S. (2000). From pregnancy to lactation: changing relations between mother and baby—a biological perspective. Midwifery Practice Core Topics 3.
- Montagu, A. (1971). Touching: The Human Significance of the Skin. New York: Harper & Row.
- Morgan, E. (1994). The Descent of the Child: Human Evolution from a New Perspective. London: Penguin Books Ltd.
- Nissen, E., Uvnas-Moberg, K., Svensson, K., Stock, S., Widstrom, A.M., Winberg, J. (1996). Different patterns of oxytocin, prolactin but not cortisol release during breastfeeding in women delivered by Caesarean section or by the vaginal route. Early Hum Dev (45):103–118.
- Odent, M. (1977). The early expression of the rooting reflex. Proceedings of the 5th international congress of psychosomatics, obstetrics and gynaecology. London: Academic Press. Pryor, K. (1963). Nursing Your Baby. New York: Harper & Row.
- Reed, G.D. (1954). Childbirth Without Fear. London: Willliam Heinemann.
- Righard, L., Alade, O.M. (1990). Effects of delivery room routines on success of first feed. Lancet (336):1105–07.
- Righard, L. (1995). How do newborns find their mother’s breast? Birth (22) 3: pp. 174–5.
- Srinivasan, G., Voora, S., Lilien, L.D. (July 1986). Clinical and laboratory observations Plasma glucose values in normal neonates: a new look. The Journal of Paediatrics, pp. 114–22.
- Thureen, P.J., Deacon, J., O’Neill, P., Hernandez, J. (1999). Assessment and care of the well newborn. Philadelphia:W.B. Saunders Company.
- Uvnas-Moberg, K. (1996). Neuroendocrinology of the Mother-Child Interaction. Trends in Endocrinology and Metabolism (7)4: pp. 126–31.
- Uvnas-Moberg, K., Alster, P., Petersson, M., et al. (1998). Postnatal oxytocin injections cause sustained weight gain and increased nociceptive thresholds in male and female rats. Pediatric Research 43(3): pp. 344–44.
- Varendi, H., Porter, R.H., Windberg, J. (1994). Does the newborn baby find the nipple by smell? Lancet (344): pp. 989–90.
- WHO (2001). The optimal duration of exclusive breastfeeding—A systematic review online at www.who.int+/inf-pr-2001/en/note2001-07.html
- Widmaier, E.P. (1990). Changes in responsiveness of the hypothalamic-pituitary-adrenocortinal axis to 2‑deoxy-D-Glucose in developing rats. Endocrinology 126(6): pp. 3116–23.
- Widstrom, A.M., Ransjo-Arvidson, A.B., Christensson, K., Mathiesen, A.S., Winberg, J., & Uvnas-Moberg, K. (1987). Gastric suction in healthy newborn infants. Effects on circulation and developing feeding behaviour. Acta Paediatr Scand (76): pp. 566–72.
- Williams, A. (1997). Hypoglycaemia of the Newborn: Review of the Literature, World Health Organisation, Geneva, online at www.who.int/chd/publications/imci/bf/hypoglyc/hypoglyc.htm
- Winnicott, D.W. (1964). The Child, the Family and the Outside World. Harmondsworth, Middlesex, England: Penguin Books Ltd.
Забележка към превода
Статиите в Midwifery Today са публикувани на английски в оригинал. Midwifery Today, Inc. не гарантира точността на преводи на техните статии на друг език, освен на английски, включително и на статии, които са публикувани на уеб страницата на Midwifery Today. За най-точната версия на тази статия винаги се позовавайте на английската версия.
http://www.midwiferytoday.com/articles/womb.asp
Невероятно полезна информация. Моите уважения за работата, която вършите. 🙂